Pomôcky dentálnej hygieny
Zubná kefka by mala mať malú hlavičku, koniec vlákien má byť v jednej rovine. Kefky s rôznymi nepravidelnými štetinami nemajú žiadnu pridanú hodnotu, skôr znemožňujúcu dokonalé vyčistenie zubov. Treba voliť mäkké zubné kefky s veľkým množstvom štetín, ktoré sú šetrnejšie k zubom aj ďasnám. Rukoväť kefky musí byť pevná a rovná. Doporučujeme zubné kefky Curaprox. Veľa ľudí čistenie nebaví alebo sú aj ľudia s porušenou motorikou, pre tých môže byť alternatívou elektrická zubná kefka. Pri nej však treba dodržať správnu techniku, pretože môže veľmi ľahko poškodiť ďasná aj sklovinu. Ako aj pri obyčajnej kefke, tak aj pri elektrickej, je vhodná s malou hlavičkou a mäkkými štetinami. Poznáme 2 druhy účinných elektrických kefiek – rotačné a sonické. Rotačné vykonávajú krúživý, prip. aj pulzačný pohyb v smere štetín. Sonické fungujú na princípe ultrazvuku, ktorý pôsobí aj v tesnej blízkosti končekov štetín.
Medzizubné kefky sú popri kefke veľmi dôležitou pomôckou, ktorú často podceňujeme. Kefka nedokáže vyčistiť medzizubné priestory, kde najčastejšie vzniká pri pretrvávaní plaku kaz a zápal ďasien. Dokážu vyčistiť aj nepravidelné medzizubné priestory, ktoré dentálna niť nevyčistí. Treba voliť drahšie značkové kefky, ktoré majú kvalitný drôt a štetiny na ňom. Veľkosť každého medzizubného priestoru treba zmerať a prispôsobiť mu veľkosť medzizubnej kefky. Príliš malá kefka neúčinne odstráni plak a príliš veľká môže poškodzovať ďasná. Zubnými kefkami si treba vyčistiť medzizubné priestory každý večer!
Zubná niť je tiež účinným prostriedkom medzizubnej hygieny. Ideálna je zubná niť upevnená v špeciálnych držiakoch, ktoré umožňujú pohodlne a veľmi účinne odstrániť plak vertikálnymi pohybmi po plôškach oboch susediacich zubov. Niť je efektívnejšia v nevoskovanej forme. Zubnou niťou si treba vyčistiť medzizubné priestory každý večer! Doporučujeme zubnú niť Curaprox.
Jednozväzková kefka umožňuje dokonalé a šetrné čistenie jednotlivých zubov. Obsahuje len jeden malý zväzok veľmi jemných štetín. Čistenie s ním síce trvá dlhšie, ale výsledok stoji za to. Jemným kolmým tlakom vytvoríte vejárovité rozoskupenie na povrchu zuba a krúživým pohybom vyčistíte celú plôšku zubu. Tiež sa hodí na čistenie zadných plôšok posledných stoličiek. Doporučujeme jednozväzkové kefky Curaprox.
Zubná pasta musí obsahovať fluoridy, tie vytvárajú povrchovú vrstvu skloviny odolnejšou voči kyselinám. Organické zlúčeniny fluóru sú najúčinnejšie – aminofluorid, olaflur. Iónovo viazané fluoridy, napr. fluorid sondý, sú slabšie. Najslabší prienik do skloviny ma monofluorofosfát. Väčšina bežných pást obsahuje sodium laurylsulfát (SLS, E487), je to vysoko penivá látka, ktorá však môže spôsobovať alergie a vytvára klamlivý pocit vyčistených zubov. Pasty s SLS sú svojim penením príjemné, preto im väčšina ľudí dáva prednosť. Kto to myslí s čistením zubov vážne a potrpí si na hygienu, mal by používať SLS free pasty, čiže bez obsahu SLS, napr. Elmex, Meridol, Enzycal, Parodontax. Bieliace zubné pasty majú minimálny efekt a dávame ich iba pacientom po ambulantnom bielení zubov na dlhodobejšie udržanie odtieňa. V prípade nadmernej citlivosti zubov sa osvedčili pasty Elmex Sensitive Plus. V prípade citlivosti však treba absolvovať návštevu lekára, aby zistil v čom je problém a poradil následný postup.
Ústna voda je len doplnok ústnej hygieny. V žiadnom prípade nedokáže nahradiť pravidelné mechanické odstraňovanie plaku. Ústne vody obsahujú najčastejšie antibakteriálne látky a fluoridy. Z antibakteriálnych látok je to najčastejšie chlorhexidin diglukonát (Corsodyl, Paroex, Curasept) v rôznych koncentráciách. 0,12 percentná koncentrácia je určená pri akútnych zápaloch ďasien. Je veľmi účinná, ale nesmie sa používať dlhodobo, najlepšie maximálne 14 dní. Pri dlhodobom používaní môže nastať porušenie bakteriálnej rovnováhy v dutine ústnej a zvýšené riziko plesňových infekcií. Preventívne sa môže používať ústna voda s nižšou koncentráciou chlorhexidinu 0,05 až 0,06 percenta (Paroex 0,06, Curasept 0,05 a iné), ktoré nemajú pri dlhodobom užívaní nežiadúce účinky. Z fluoridov sú účinné kombinácie fluóru a cínu, ktoré majú tiež antibakteriálny účinok.
U pacientov so zvýšeným rizikom kazu odporúčame prípravok Elmex Gelee, ktorý obsahuje 1,25 percenta fluoridu. Raz týždenne sa rozotiera dostatočné množstvo gélu po povrchu zubov minimálne 2 minúty. Prebytok sa vypľuje a ústa sa nevyplachujú. V prípade potreby je možné používať prípravok aj viackrát tyždenne. Elmex Gelee je voľne predajný v lekárňach. V našej ambulancii sa dá zakúpiť aj nový prípravok MI Paste Plus, ktorý obsahuje patentovanú zložku RECALDENT s vysokým obsahom vápnika a fosfátov. Je účinnejší ako Elmex gelee.